Autor: Marika Kubiak

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!Na czym polega metoda leczenia infekcji Clostridium difficile żywymi bioterapeutykami?


Do zakażenia szkodliwymi dla zdrowia drobnoustrojami bytującymi w jelitach może dojść zarówno w sytuacji ogólnego osłabienia organizmu, jak i po długotrwałej antybiotykoterapii. Na infekcję Clostridium difficile narażeni są również pacjenci przebywający w szpitalach oraz osoby w podeszłym wieku. Jeśli dolegliwości wywołane chorobą są nasilone lub nawracają, wówczas lekarz może zalecić terapię FMT.

Fecal Microbiota Transplantation to zabieg polegający na podaniu pacjentowi bioterapeutyku zawierającego zdrową ludzką mikrobiotę jelitową. Dobroczynne bakterie, namnażając się, wypierają patogeny, a wytwarzane przez nie peptydy stwarzają środowisko nieprzyjazne bakteriom chorobotwórczym. Kuracja ta przeprowadzana jest wyłącznie przez lekarza i na jego zalecenie, odbywa się ponadto w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych, tak aby zapewnić pacjentowi bezpieczne warunki. Aby przeszczep mikrobioty mógł przynieść oczekiwane rezultaty, ważny jest też etap przygotowawczy.

Rozpoczyna się on od około dwutygodniowej terapii wankomycyną lub fidaksomycyną, co ma na celu zmniejszenie ilości szkodliwych bakterii beztlenowych CDI. Następnie lek jest odstawiany na dwie–trzy doby przed podaniem bioterapeutyku. Dobę przed transplantacją stolca pacjent musi przyjąć środki oczyszczające jelita, zastosować się do ścisłej diety oraz wziąć doustnie dla ochrony żołądka lek będący inhibitorem pompy protonowej. Kolejnym krokiem jest podanie pacjentowi leków przeciwwymiotnych, a po godzinie – żywego bioterapeutyku zawierającego mikrobiotę jelitową.

Preparaty MBiotix HBI w zawiesinie i MBiotix HBI Caps w kapsułkach wytwarzane są przez warszawskie centrum badawcze Human Biome Institute. Produkty te powstają dzięki próbkom dostarczanym przez dawców wyselekcjonowanych w trakcie restrykcyjnych badań.Inne w pobliżu

Stomatolog Tomasz Dzwonkowski

APE-LP

Polski producent karmy dla psów i kotów - CANIVERA