Domena: http://badanianawierzchni.pl
Dodano: 2018-11-14
Telefon: +48 505 04 08 33
Adres: Rubież 14a
Miejscowość: Poznań
Kod pocztowy: 61-612
Źródła:
http://badanianawierzchni.pl/
https://www.gddkia.gov.pl/pl/1829/Laboratorium-drogowe
Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!Laboratorium drogowe - Jarosław Bartosiewicz Badania Gruntów i Nawierzchni


Bezpieczeństwo drogowe zależy od tego, w jaki sposób drogi zostały wykonane. Istotne jest to, aby były robione z materiałów wytrzymałych. Laboratorium drogowe może dostarczyć cennych informacji na temat tego, czy podbudowa będzie się odpowiednio trzymała. Trzeba przyznać, że zaniechanie badań może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo.

Specjaliści, którzy wykonują badania, sprawdzają, czy dane kruszywo nadaje się do warstwy podbudowy z kruszyw stabilizowanych mechanicznie. Zajmują się również kontrolowaniem stanu kruszywa w gotowych podbudowach za pomocą ugięciomierza belkowego lub metodą VSS.

Płytę statyczną VSS można wykorzystać do badań nośności i zagęszczenia podbudów nawierzchni podatnych i podłoża gruntowego. Dzięki niej można sprawdzić, jak głębokie będą odkształcenia. Aby wykonać badanie VSS, potrzebna jest pompa hydrauliczna z manometrem, przeciwwaga, a także statyw. Badanie pozwala uzyskać, jaka jest wartość modułu odkształcenia pierwotnego, wtórnego i wskaźnika gruntowego.

Poza tym laboratoria drogowe zajmują się również badaniem betonów. Bada się między innymi, jak bardzo beton jest wytrzymały na ściskanie, jaka jest jego nasiąkliwość, w jakim stopniu przepuszcza wodę oraz czy jest mrozoodporny. Nie da się ukryć, że w przypadku projektów drogowych konieczne jest zastosowanie materiałów wysokiej i o sprawdzonej jakości. W przeciwnym razie może dość szybko dojść do niebezpiecznych odkształceń na drodze. A tego jednak wolelibyśmy uniknąć.

Badania gruntu i nawierzchni obejmują również badania równości podłużnej "IRI". Nie da się ukryć, że nierówna nawierzchnia jest przyczyną nieraz poważnego dyskomfortu w czasie jazdy. Niezależnie od tego, czy odcinek jest przebudowywany czy nowy powinien osiągnąć wyznaczone parametry równości. W przeciwnym razie nie będzie mógł zostać oddany do użytkowania.

Na stronie badanianawierzchni.pl można zapoznać się z ofertą jednego z laboratoriów, które specjalizuje się w powyżej opisywanych badaniach. Zajmuje się również badaniem szorstkości nawierzchni.Inne w pobliżu

tesa tape Sp. z o.o.

TRAMWAJ NA NARAMOWICE

Grupa TENSE